Keystone logo
Francja

Nauka Licencjat w Francja 2024

Zmień walutę

Podstawowy miesięczny koszt utrzymania

 • Wynajem we wspólnym mieszkaniu

  459
 • Udział mediów

  57
 • Abonament internetowy

  30
 • Transport lokalny

  61

Przykładowy koszt stylu życia

 • Zestaw fastfood

  10
 • Bilet do kina

  12
 • Kufel lokalnego piwa

  6

Wymagania dotyczące wizy

Istnieją różne rodzaje wiz studenckich, w zależności od tego, jak długo planują Państwo studiować we Francji:

 1. Visa de court séjour pour etudes ("Schengen" wiza studencka na krótki pobyt) - Jeśli Państwa studia będą trwały krócej niż trzy miesiące, wówczas należy ubiegać się o tzw. wizę studencką Schengen. Jest ona wydawana bezpłatnie i nie może być przedłużana. 41 krajów może nie wymagać wizy na pobyt krótszy niż trzy miesiące.
 2. Etudient concours (wiza na zdawanie egzaminów wstępnych) - Na tej wizie można przyjechać do Francji, aby zdać egzamin wstępny na uczelnię wyższą. Jeśli zdasz, możesz ubiegać się bezpośrednio w lokalnej prefekturze (francuski urząd lokalny/administracyjny) we Francji o roczne, odnawialne pozwolenie na pobyt.
 3. Visa de long séjour temporaire pour etudes (wiza tymczasowa na długi pobyt) - Wiza ta pozwala na studiowanie we Francji przez okres od trzech do sześciu miesięcy bez konieczności uzyskania pozwolenia na pobyt. Jest ona nieodnawialna.
 4. Visa de long séjour etudes (wiza na długi pobyt) - Jeśli chcesz studiować dłużej niż sześć miesięcy, to musisz ubiegać się o długoterminową wizę studencką we Francji. Od 2013 roku ten rodzaj wizy studenckiej trwa przez cały okres trwania Twojego kursu we Francji. Wizy długoterminowe działają jak zezwolenia na pobyt i są nazywane VLT-TS.
 5. Extended stay research scholar visa - Jeśli masz tytuł magistra lub wyższy i chcesz przyjechać do Francji, aby wziąć udział w badaniach lub nauczać na poziomie uniwersyteckim, wtedy instytucja może sprowadzić Cię na wizie extended stay research scholar visa VLS-TS.

Jakiej wizy potrzebujesz?

Nazwa wizy

Wiza studencka

Cena i waluta

EUR 50

Opłaty za wizy studenckie są bardzo zróżnicowane, w zależności od rodzaju wizy i kraju, z którego pochodzisz. Dla studentów ze strefy Schengen koszty wahają się od 50 do 99 EUR. Krótkoterminowa wiza studencka Shengen jest bezpłatna.

Kto może ubiegać się o wizę?

Jeśli jesteś obywatelem UE lub obywatelem z EOG, Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu, nie potrzebujesz francuskiej wizy studenckiej.

Jeśli jesteś obywatelem z dowolnego miejsca na świecie, będziesz musiał uzyskać wizę studencką do Francji. Przed złożeniem wniosku o wizę należy zapewnić sobie miejsce na kursie we francuskiej instytucji edukacyjnej.

Gdzie można złożyć wniosek?

Ambasada / konsulat Francji

Niektóre kraje wymagają, abyś najpierw zarejestrował się w CampusFrance, francuskiej narodowej agencji ds. szkolnictwa wyższego i studentów międzynarodowych, aby ubiegać się o przyjęcie i uzyskać wizę studencką w ramach procedury CEF. W przeciwnym razie należy uzyskać wizę w ambasadzie/konsulacie francuskim w swoim kraju.

Witryna:https://france-visas.gouv.fr/

Jak złożyć wniosek?

Do złożenia wniosku o wizę potrzebne są następujące dokumenty:

 1. Oficjalny list akceptacyjny na akredytowany program w instytucji francuskiej. Powinien on być sporządzony na oficjalnym papierze firmowym i zawierać Twoje pełne dane, dane instytucji francuskiej oraz określać datę rozpoczęcia i zakończenia programu akademickiego.
 2. Dowód posiadania wystarczających środków finansowych (obecnie 615 EUR miesięcznie), na przykład wyciąg z banku, list gwaranta lub zawiadomienie o stypendium lub finansowaniu z oficjalnego źródła.
 3. Dowód biletu powrotnego do domu. Często ma on formę rzeczywistego biletu lub rezerwacji, na której widnieje data wyjazdu, ale może to być również odręczne oświadczenie woli, zawierające planowane daty wyjazdu.
 4. Dowód ubezpieczenia medycznego (minimalne pokrycie 30 000 EUR).
 5. Dowód zakwaterowania. Może być okazane w formie potwierdzenia zakwaterowania studenta lub zaświadczenia o wyżywieniu lub "attestation d'accueil" (jeśli mieszkasz u przyjaciół lub krewnych).
 6. Dowód biegłej znajomości języka francuskiego, jeśli studiujesz kurs języka francuskiego.

Wniosek o wizę jest płatny, należy również posiadać paszport ważny przez okres trzech miesięcy od daty wygaśnięcia ważności partii, której dotyczy wniosek. Należy wypełnić wniosek, który się podpisuje, a wraz z wnioskiem należy złożyć trzy zdjęcia.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Zatwierdzenie wniosku wizowego może potrwać do dwóch miesięcy, dlatego należy złożyć wszystkie niezbędne informacje jak najszybciej przed planowanym wyjazdem. 'Schengen' krótkoterminowa wiza studencka trwa 90 dni, tymczasowa wiza długoterminowa od trzech do sześciu miesięcy, a wiza długoterminowa na czas trwania Twojego kursu: trzy lata w przypadku licencjatów, dwa lata w przypadku magistra i cztery lata w przypadku doktoratu.

Czas przetwarzania

2 Months

Możliwości pracy

Jako międzynarodowy student z wizą studyjną we Francji możesz pracować do 964 godzin w ciągu jednego roku (około 60 procent zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin przez rok) - podczas trwania kursu i tak długo, jak masz ważne pozwolenie na pobyt.

Godzin na tydzień

0

Dlaczego potrzebujesz tego typu wizy?

Wypełniając wniosek o wizę do Francji należy wypełnić go w całości. Nie należy zostawiać żadnych pustych pól, gdyż może to znacznie opóźnić proces rozpatrywania wniosku. Należy również upewnić się, że posiada się wszystkie potrzebne dokumenty i złożyć je wraz z wnioskiem.