Keystone logo
Lebanese University

Lebanese University

Lebanese University

Wstęp

Powstanie Lebanese University to idea, o której po raz pierwszy wspomina się w przemówieniu byłego ministra spraw zagranicznych Hamida Frangieha podczas ceremonii zamknięcia III Konferencji UNESCO w Bejrucie, która odbyła się 11 grudnia 1948 r., Podczas której powiedział: „Liban ma nadzieję, że zobacz utworzenie Lebanese University w duchu UNESCO ”

Powstanie Lebanese University nastąpiło w wyniku mobilizacji ludowej i studenckiej zapoczątkowanej 23 stycznia 1951 r. Trwającym przez długi czas strajkiem generalnym, w którym uczestniczyli uczniowie szkół średnich i wyższych, głównie z Uniwersytetu Świętego Józefa. Ruch obejmował demonstracje i starcia z siłami bezpieczeństwa, które doprowadziły do spotkania Rady Ministrów 5 lutego tego samego roku.

Ponieważ nie ma prawdziwej niepodległości dla kraju bez oficjalnego uniwersytetu narodowego, który zachowałby jego dziedzictwo kulturowe i naukowe, rok 1951 był świadkiem utworzenia pierwszej jednostki Lebanese University wraz z utworzeniem Wyższej Szkoły Normalnej i Instytutu Statystyki pod rządami kierownictwo dr Khalila Al-Jurra.

Lokalizacje

  • Mount Lebanon Governorate

    Mount Lebanon Governorate, Liban

    pytania