Keystone logo
University Of Yüzüncü Yıl

University Of Yüzüncü Yıl

University Of Yüzüncü Yıl

Wstęp

Uniwersytet Yüzüncü Yıl został założony na mocy dekretu o numerze 41 w 20 lipca 1982 r. Jednak próba założenia uniwersytetu we wschodnich regionach Turcji rozpoczęła się dawno temu.

Pomysł założenia uniwersytetu w Van jest bardzo stary i sięga czasów Republiki. Rozumie się to z rozkazu osmańskiego sułtana Il.

Abdulhamit datował się na 3 października 1905 r. za udzielenie pozwolenia Taha Efendi, który był przedstawicielem szefa Van na zbudowanie medresy i kwatery na pustej działce w Van, znanej jako stary szpital”. Ponadto rozumie się to z 3 listów z dnia 3 lipca 1913 r. wysłanych z Wielkiego Wezyra do Generalnej Dyrekcji Rad i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie przypomnienia kosztów budowy darülfunun (uniwersytetu) pożądanego do otwarcia w Van i wspomnianego z imieniem sułtana i rozumie się również, że szczególną wagę przywiązuje się do uniwersytetu, który chciał otworzyć w Van.

W 1927 r. prezydent Mustafa Kemal Atatürk wysłał do Van Mustafę Necati Bey, ministra edukacji narodowej, aby przeprowadził śledztwo; Mustafa Necati uważał, że konieczne jest założenie uniwersytetu w Van. W 1928 roku nauczyciel Ferit Nur (Kuran) Bey został wysłany do Van i został poproszony o przekształcenie obecnego gimnazjum w liceum i został poproszony o stworzenie rdzenia uniwersytetu, który miał zostać zbudowany.

1 listopada 1937 r., w swoim przemówieniu otwierającym Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji, Atatürk powiedział: „w celu stworzenia nowoczesnego miasta kulturalnego ze szkołą podstawową i wreszcie uniwersytetem w najlepszej części brzegów jeziora Van dla regionu wschodniego, działania muszą już się rozpocząć. W tym celu wysłał Saffeta Arıkana, który był ministrem edukacji narodowej do Van w celu ustalenia gruntów. Na początku listopada 1938 r. w przemówieniu otwierającym Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji Atatürk wspomniał o rozwoju Uniwersytetu w Stambule, ukończeniu Uniwersytetu w Ankarze i utworzeniu Uniwersytetu Wschodniego wokół Van Lake na zasadach określonych w zakończonych badaniach, trwa szybko i znacząco.

Lokalizacje

  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü

    Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü, 65090, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü

    pytania