Program studiów licencjackich w zakresie europejskiej polityki i ekonomii
Śródmieście, Polska
CZAS TRWANIA
3 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Termin składania wniosków
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Zapytaj o najwcześniejszą datę rozpoczęcia
CZESNE
EUR 10 800
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
Wstęp
European Politics and Economics to 3-letnie studia stacjonarne pierwszego stopnia prowadzone w całości w języku angielskim. Program ten jest otwarty dla wszystkich międzynarodowych i polskich kandydatów. O przyjęcie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo ukończenia szkoły średniej uzyskane w Polsce, świadectwo dojrzałości lub dyplom IB/EB uzyskany poza granicami Polski. Kandydaci muszą również posiadać znajomość języka angielskiego na poziomie B2 potwierdzoną przez:
- Certyfikat znajomości języka obcego, lub
- Egzamin w szkole języków obcych lub
- Suplement do dyplomu ukończenia studiów wyższych (opcjonalnie)
Kandydaci, którzy nie posiadają potwierdzenia znajomości języka angielskiego na poziomie B2, muszą przystąpić do egzaminu potwierdzającego znajomość tego języka.
Program European Politics and Economics jest skierowany do studentów zainteresowanych integracją gospodarczą i polityczną, funkcjonowaniem Unii Europejskiej, prawem UE i rynkiem wewnętrznym UE, w szczególności w odniesieniu do gospodarki, finansów i polityki szczegółowej. Program obejmuje strukturę, kompetencje i działania Unii Europejskiej, jej wpływ na państwa członkowskie oraz wzajemne relacje między nimi.
Unikalną cechą programu jest to, że jest on prowadzony wspólnie przez dwa wydziały Uniwersytetu Warszawskiego: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Wydział Nauk Ekonomicznych. Dzięki tej współpracy program kładzie nacisk na przesłanki ekonomiczne i konsekwencje integracji europejskiej. Ten dobrze rozwinięty komponent ekonomiczny wyraźnie odróżnia ten program od innych programów studiów europejskich oferowanych w Polsce.
Studenci programu European Politics and Economics mają możliwość uczenia się od wybitnych europeistów, politologów, ekonomistów i prawników, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Kadra dydaktyczna obejmuje wykładowców, którzy pracowali w ministerstwach, think tankach, instytucjach zagranicznych, mediach i biznesie.
Program obejmuje przyczyny i przebieg integracji europejskiej pod względem ekonomicznym, politycznym, instytucjonalnym i prawnym. Studenci poznają kolejne etapy procesu integracji, analizują teksty historyczne (przemówienia polityczne, deklaracje, akty prawne), a także bazy danych handlowych, badają różne koncepcje rozwoju UE oraz prognozują i interpretują szanse, wyzwania i zagrożenia stojące przed UE. Są również zachęcani do krytycznej oceny politycznych i gospodarczych konsekwencji integracji europejskiej oraz do wzięcia udziału w toczącej się debacie na temat ostatecznego kształtu zjednoczonej Europy i granic terytorialnych Unii.
Studenci zdobywają również wiedzę z zakresu ekonomii międzynarodowej, funkcjonowania handlu oraz międzynarodowych rynków kapitałowych, pracy i walutowych. Zapoznają się z procesami integracji walutowej i gospodarczej w UE oraz ich wpływem na podmioty prywatne i publiczne.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych, symulacjach pracy instytucji UE, debatach w stylu oksfordzkim i okrągłych stołach. Na zajęciach wykorzystywane są różnorodne narzędzia audiowizualne (Survey Monkey, Kahoot, Playfacilte, Wordart.com, Prezi, Bookcreator itp.) Studenci mają możliwość studiowania przez jeden semestr za granicą. Dzięki programowi Erasmus + i umowom dwustronnym mogą studiować za darmo na całym świecie (tj. we wszystkich krajach UE, Meksyku, USA, Brazylii, Rosji lub Indiach).
Idealni studenci
Wybierz ten program, jeśli…
- Interesujesz się zarówno naukami politycznymi, jak i ekonomią
- Chcesz dowiedzieć się o funkcjonowaniu UE
- Szukasz studiów, które przygotują Cię do pracy w wielu różnych dziedzinach
Rekrutacja
Program
Kursy I rok
- Historia XX wieku
- Studia o państwie i polityce
- Wprowadzenie do prawa
- Filozofia
- Źródła informacji europejskiej
- Historia europejskiej integracji gospodarczej i politycznej
- Statystyka
- Mikroekonomia
- Matematyka
- Język obcy
- Wprowadzenie do międzynarodowej ochrony własności intelektualnej
- BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy)
- Socjologia
- Europejskie systemy polityczne
- Międzynarodowe prawo publiczne
- Kultury i społeczeństwa europejskie
- Makroekonomia
- Handel międzynarodowy
- Instytucje Europejskie
- Pisanie akademickie
- Wychowanie fizyczne
Kursy II rok
- Ruchy społeczne w Europie
- Europejskie prawo pierwotne i wtórne
- Europejskie idee polityczne
- Ekonomika integracji europejskiej
- Wprowadzenie do finansów międzynarodowych
- Problemy współczesnej Europy
- Procedury decyzyjne w Unii Europejskiej
- Język obcy
- Przedmioty do wyboru z oferty Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych/Wydziału Nauk Ekonomicznych
- Wychowanie fizyczne
- Wspólna Polityka Rolna (WPR) i rybołówstwo
- Funkcjonowanie strefy euro: kryteria z Maastricht i implikacje gospodarcze
- Prawo instytucjonalne UE
- Międzynarodowe stosunki polityczne
- Regiony europejskie i polityki strukturalne UE
- Polityka handlu zagranicznego UE: WTO i RTA
- Europejski rynek pracy i migracje
- Ogólny kurs do wyboru (OGUN)
Kursy III rok
- Ochrona konsumentów w UE
- Jednolity rynek towarów: liberalizacja i regulacja rynków
- Wspólny rynek kapitału i usług: BIZ i przepływy kapitału
- Wspólny budżet UE i koordynacja polityk makroekonomicznych
- Ogólny kurs do wyboru (OGUN)
- Przedmiot do wyboru z oferty Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych/Wydziału Nauk Ekonomicznych
- Seminarium dyplomowe
- Debata Europejska
- Programy i Fundusze Unii Europejskiej
- Polityka informacyjna UE
- Ochrona własności intelektualnej w UE
Wynik programu
Absolwenci programu wychodzą z podstawową wiedzą na temat funkcjonowania różnych i wieloaspektowych sfer polityki europejskiej, która pozwala im: rozumieć dynamikę zmian politycznych, gospodarczych, prawnych i społecznych na poziomie krajowym i ponadnarodowym; opracowywać strategie podejmowania decyzji; oraz analizować pozycje, postawy i zachowania uczestników procesów integracyjnych, a także wzajemne relacje między nimi i ich interakcje z innymi podmiotami (interesariuszami) życia społecznego i gospodarczego.
Absolwenci posiadają także wiedzę na temat ekonomicznych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej i realizacji polityki UE. Program zapewnia interdyscyplinarne kształcenie łączące elementy nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych w obszarze europeistyki.
Program przygotowuje merytorycznie i językowo do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku UE oraz do pracy w firmach lobbujących lub doradczych, w administracji publicznej na szczeblu rządowym i samorządowym, jako urzędnicy instytucji lub agencji UE lub w strukturach międzynarodowych, w -organizacje rządowe, media i instytucje kultury aktywne w marketingu europejskim.
Jeśli wybierzesz ten kierunek…
- Zdobędziesz zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne
- Twoimi wykładowcami będą doświadczeni praktycy z dwóch wydziałów
- Będziesz miał możliwość rozwijania swoich pasji m.in. w studenckich kołach naukowych
- Twoje zajęcia będą odbywać się w samym sercu Uczelni – w nowoczesnym Budynku Audytorium na Kampusie Głównym
Opłata za program
Możliwości związane z karierą
- Administracja UE
- organizacje pozarządowe
- Agencje doradcze
- Głoska bezdźwięczna
- Działalność polityczna
- Organizacje międzynarodowe
- Agencje PR
- Sektor bankowy
Dlaczego warto studiować w University of Warsaw - Faculty of Political Science and International Studies?
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego. Blisko trzy i pół tysiąca studentów zdobywa wiedzę w naszych murach, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studenci Wydziału zdobywają nie tylko wykształcenie wszechstronne i przydatne w życiu zawodowym, ale także rozwijające ich zainteresowania i pasje, zgodnie z wielowiekowymi tradycjami naszej uczelni. Co roku setki naszych najlepszych studentów ma możliwość wyjazdu na kilkumiesięczne wymiany do najważniejszych uczelni zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale istnieje również aktywny program badawczy, skupiający studentów prowadzących samodzielną działalność badawczą i realizujących autorskie projekty za pośrednictwem kół akademickich. Najaktywniejsi studenci mają także możliwość zdobycia cennego doświadczenia za pośrednictwem prężnie działającego samorządu studenckiego, będącego ważną częścią życia akademickiego na Wydziale.
Absolwenci to innowacyjni i wszechstronnie wykształceni profesjonaliści, wysoko cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – są także widocznymi uczestnikami życia publicznego, ekspertami o randze krajowej i międzynarodowej oraz komentatorami politycznymi. Dziennikarze, politycy i menedżerowie na najwyższym poziomie – wielu z nich swoje pierwsze kroki w swoich dziedzinach stawiało w murach Wydziału.
Profesorowie, wykładowcy i pracownicy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych tworzą unikalny w skali kraju zespół teoretyków i praktyków aktywnie zaangażowanych w życie publiczne, znakomitych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach .
Dowodem wiodącej pozycji Wydziału jest nie tylko duża popularność prowadzonych przez niego programów kształcenia, ale także wyniki rankingów i klasyfikacji, w których nasze programy i jednostki od lat zajmują czołowe miejsca, a także wyniki badań, z których wynika, że pracodawcy darzą absolwentów naszego Wydziału głębokim zaufaniem. Nasze jednostki organizacyjne i ich programy kształcenia niezmiennie uzyskują najwyższe oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej.