Nasi absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni profesjonaliści, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki: to także znani i aktywni uczestnicy życia publicznego, eksperci o międzynarodowej renomie, komentatorzy wydarzeń politycznych życie. Dziennikarze, politycy, menedżerowie najwyższego szczebla: wielu z nich stawiało tutaj swoje pierwsze kroki w swoich dziedzinach.
University of Warsaw - Faculty of Political Science and International Studies
Wstęp
Witamy na Uniwersytecie Warszawskim (UW), największej uczelni w Polsce, która od ponad 200 lat jest symbolem akademickiej doskonałości. UW to miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a nauka idzie w parze z innowacyjnością. Uniwersytet Warszawski oferuje ponad 100 kierunków studiów, obejmujących szeroki zakres dyscyplin, od nauk humanistycznych po nauki ścisłe. Ponadto UW oferuje 44 programy nauczania w języku angielskim, co czyni go idealnym miejscem dla studentów z całego świata.
UW cieszy się renomą na arenie międzynarodowej, zajmując czołowe miejsca w prestiżowych rankingach. Studia na UW to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także rozwijanie pasji i odkrywanie nowych możliwości. Uczelnia prowadzi wiele inicjatyw dla studentów, takich jak infolinia dla studentów, doktorantów i pracowników UW.
Uniwersytet Warszawski to nie tylko miejsce nauki, ale także bogate życie kulturalne i towarzyskie. UW to miejsce, w którym można poznać inspirujących ludzi, nawiązać cenne kontakty i stworzyć wspomnienia na całe życie.
Zapraszamy do dołączenia do społeczności UW i przeżycia niezapomnianej akademickiej przygody w sercu Polski. UW to więcej niż uniwersytet, to Twoja przyszłość. Rozpocznij swoją podróż już dziś!
Historia WNPiSM
Tradycje kształcenia politologicznego w Warszawie są znacznie dłuższe niż historia Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (dawniej Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW). Pierwsza Szkoła Nauk Politycznych powstała w 1917 roku.
W 1967 r. w ramach ówczesnego Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego utworzono Instytut Nauk Politycznych, w oparciu o kadrę istniejącej wcześniej jednostki pozawydziałowej - Kolegium Nauk Politycznych UW. W 1968 r., w ramach zmian organizacyjnych na uniwersytecie, nauki polityczne wraz z filozofią, socjologią i ekonomią zostały przeniesione na Wydział Nauk Społecznych UW.
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego jest kontynuacją (od 1 września 2016 roku) Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, który rozpoczął działalność w 1975 roku. Jednostka ta kształciła na kierunkach dziennikarstwo i nauki polityczne. Lata 70. to okres dynamicznego rozwoju Wydziału i rozbudowy jego wewnętrznej struktury o Instytut Stosunków Międzynarodowych w 1976 roku i Instytut Polityki Społecznej w 1977 roku. W 2012 roku powstał Instytut Europeistyki.
Nowa nazwa Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest konsekwencją wyjścia ze struktury Instytutu Dziennikarstwa.
Zgodnie z decyzją Rady Wydziału, z dniem 1 lipca 2019 r. przestały istnieć poszczególne Instytuty Wydziału, tj.: Instytut Nauk Politycznych (istniejący od 1967 r.), Instytut Stosunków Międzynarodowych (1976 r.), Instytut Polityki Społecznej (1977 r.) oraz Instytut Europeistyki (2012 r.). W ich miejsce powstało 15 wydziałów naukowo-badawczych.
Funkcje kampusu
Zabytkowa dzielnica Uniwersytetu Warszawskiego, położona w samym sercu miasta, przyciąga piękną architekturą. Rzeźbiarska dekoracja budynków, imponujące wnętrza i otaczająca budynki zieleń sprawiają, że kampus przy Krakowskim Przedmieściu jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy. Brama zwieńczona orłem stała się symbolem Uniwersytetu i obowiązkowym przystankiem dla zwiedzających Trakt Królewski.
Zabytkowe budynki odrestaurowane z wielką pieczołowitością to nie jedyne oblicze uczelni. Biblioteka Uniwersytecka, zlokalizowana w pobliżu głównego kampusu, została otwarta w 1999 roku i otworzyła nowy rozdział w historii architektury uczelni. Budynek zmienił charakter Powiśla i stał się jednym z ulubionych miejsc warszawiaków. Inwestycje uczelni otwierane w kolejnych latach są – podobnie jak BUW – nie tylko funkcjonalne, ale także ciekawe architektonicznie. Wzbogacają krajobraz Warszawy, zapewniając użytkownikom komfortowe miejsce pracy i ciekawie zaaranżowane przestrzenie wspólne, w których mogą odpocząć.